Męczennice hiszpańskie

Owocem posługi bł. Franciszka Palau y Quer, jest świadectwo męczeńskiej śmierci 4 sióstr Esperanzy, Refugio, Danieli, Gabrieli, które znalazły się w gronie 498. błogosławionych męczenników prześladowań religijnych w Hiszpanii w latach 1934-1939.

Siostry Męczennice zostały beatyfikowane przez Kard. José Saraiva Martins, Prefekta Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, dnia 28 października 2007 roku w Rzymie.

Bł. Daniela de san Bernabé

Vicenta Anchurra Gogenola urodziła się w Berriatúa (Vizcaya) 4 kwietnia 1890 roku. Posługiwała niewidomym od urodzenia, ubogim i chorym. Wspomina się ją jako pogodną, dobrą, towarzyską, pobożną, z dużym poczuciem humoru. Miała żywy temperament, była oddana, prosta, pokorna i miała wielkiego ducha umartwienia. Była świadoma trudnej sytuacji w Barcelonie. W jej rozmowach pojawiały się myśli o męczeństwie. Zachęcała siostry do odwagi: nawet jeśli będziemy męczennicami.

 

Bł. Gabriela de san Juan de la Cruz

Francisca Pons Sardá z Espluga de Francolí (Tarragona) urodziła się 18 lipca 1880 roku. Porywcza, mocnego charakteru i stanowcza. Szczera i bez obłudny. Gotowa na każdą ofiarę, aby pomóc lub czynić dobrze. Rodzina, zwracająca się z prośbą, aby dla bezpieczeństwa wróciła do domu, dostawała zawsze tę samą odpowiedź: będę ostatnią, która opuści płonący klasztor, jestem gotowa oddać życie, Bóg udzieli mi potrzebnej łaski.

 

Bł. Refugio de san Angelo

S. Refugio de san Angelo. Maria Roqueta y Serra urodziła się 20 kwietnia 1878 roku we wsi Gabarra (Lérida) w ubogiej rodzinie. Jej sposób bycia i działania był zawsze anielski i żarliwy. Wykonywała najtrudniejsze prace nie przerywając modlitwy. Miała sen, że szła na męczeństwo razem z przełożoną, s. Esperanzą. Mówiła, że jest gotowa, by cierpieć męczeństwo, kiedy nadarzy się sposobność.

 

Bł. Esperanza de la Cruz

Teresa Subirá Sanjaume urodziła się 27 lutego 1875 roku w Ventolá (Lérida). Pochodziła z prostej rodziny. Miała znikome wykształcenie, była samoukiem. Z miłością i bezwarunkowym oddaniem posługiwała chorym w szpitalu w Bagur. Później została przełożoną w dwóch szkołach. Stawiała czoło trudnościom i harmonizowała rytm życia wspólnotowego z  łagodnością, zrozumieniem i miłością. Przygotowywała siebie i siostry do poniesienia ofiary męczeństwa. Mówiono o niej, że spędzała godziny w kaplicy, zaś swoje siostry zachęcała: Prośmy Jezusa o siły i wytrwałość, aż do śmierci.

Wszystkie cztery zostały rozstrzelane tego samego dnia, 31 lipca 1936 r. w Barcelonie. Siostra Esperanza i siostra María Refugio zostały zamordowane popołudniu. Kilka godzin później oddały swe życie siostra Daniela i siostra Gabriela.

 
Statystyka odwiedzin: Stat4u | Produkcja: KARPIK.eu